Archiwum kategorii: Nordkapp 2019

Nordkapp 2019 na motocyklu

Schemat trasy

Jedziemy do Norwegii. Za koło polarne, do najbardziej wysuniętego na północ miejsca Europy – Przylądek Północny. Jadę ja oraz czterech moich kolegów o pseudonimach: Rozti, Smarciu, Grzechot, Piootr

Całość potrwa 3 tygodnie. Trasa jest zaplanowana w ten sposób, że „zdobycie” Nordkapp jest poprzedzone przejechaniem jak największej liczby tras widokowych Norwegii. Czyli nie spieszymy się na początku. Przez pierwszą część wyprawy jedziemy przez południe Norwegii i zwiedzanie traktujemy priorytetowo. Zwiedzanie rozumiane jako przejazd znanymi sławnymi trasami. Jest ich w Norwegii dość dużo i planujemy poznać większość.

Noclegi planujemy w namiotach lub „chatkach”, w zależności od pogody oraz dostępności. Staramy się być samowystarczalni. Bierzemy sporo prowiantu wyprawowego i sprzętu kempingowego. Noclegi rezerwujemy na pierwsze dwa dni. Później jak wypadnie. Mamy opracowane dość szczegółowo pierwsze dziesięć dni. Kolejne dni mniej szczegółowo, gdyż praktyka pokazuje, że w takiej perspektywie, za kręgiem polarnym plany potrafią się rozjechać.

Po dojechaniu na Nordkapp rozpoczynamy powrót. Wracamy przez Finlandię. Przejdziemy przez Rovaniemi, przybijemy piątkę Świętemu Mikołajowi i jedziemy dalej na południe do Helsinek. Tam promem do Tallinna i dalej do domów Via Baltica. Liczymy, że przejedziemy około 8 tysięcy kilometrów.

Drogi z listy 18 Adres strony z rozmieszczeniem tras: https://www.nasjonaleturistveger.no/en/routes
Jæren Droga 44 nad Atlantykiem
Ryfylke Od Preikestolen na północ dr 13 do Skare
Hardanger Droga nr 13 od Skare do Lofthus
Aurlandsfjellet Droga Śnieżna nr 243
Sognefjellet Droga nr 55 od Laerdal do Lom
Gamle Strynefjellsvegen Droga 258 z Lom
Geiranger – Trollstigen Droga Orłów i Droga Trolli
Atlanterhavsvegen Droga Atlantycka z Bud lub Vevang do Kristiansund
Helgelandskysten Droga nr 17 trasa do Bodo, pod warunkiem że wybierzemy promy a nie E6
Lofoten Droga z A do Moysalen
Andøya Droga nr 82 po wyspie Andoya do Andenes
Senja Droga nr 862 z Gryllefjord, gdyby płynąć promem z Andenes do Gryllefjord