Archiwum miesiąca: marzec 2014

Pierwsza jazda w 2014

Dzisiaj zacząłem sezon. Zamontowałem akumulator. Zajęło mi to bardzo dużo czasu. W moim GS aby mieć nieskrępowany dostęp do akumulatora, trzeba zdjąć bak. Nie chciałem tego robić, bo po pierwsze bak na zimę został zatankowany na full, czyli waży ponad 30 kg, a po drugie nie trzyma szczelności jedna (szybko) złączka na przewodzie paliwowym. Gdy rozłączy się przewody, to kapie benzyna przez tę nieszczelność. Tak więc zeszło mi się około 40 minut aby wszystko poskładać.
Potem ubrałem się odpowiednio i pojechałem na godzinną przejażdżkę po okolicy. Zrobiłem ponad 80 km. Odwykłem od wagi motocykla i tych wszystkich obowiązków w czasie jazdy – jak zmiana biegów, sprzęgło i kontrola otoczenia. Przyjechałem więc nawet nieco zmęczony ale szczęśliwy.
Miałem też ze sobą SPOTa, i jechałem w nowych butach Daytona. Obie te rzeczy działały jak trzeba.
Poniżej zamieszczam obrazek, jaki został wygenerowany przez SPOTa.mapa_20140309

Nordkapp 2014 – przygotowania. Zupełnie zmieniona trasa dojazdowa.

Tu jest poprzedni wpis w tym temacie, który został mocno zmodyfikowany, jednak trasa powrotna nie uległa zmianie.

Dlaczego zmieniłem trasę dojazdową?
Nie do końca jest prawdą, to co napiszę, ale: nudny jest dojazd w północne tereny Skandynawii. Po dotarciu do Szwecji lub też Finlandii, rozpoczynamy długą i monotonną jazdę na północ, przez co najmniej dwa dni. Tego typu wnioski można wyczytać z bardzo wielu źródeł. Z analiz mapy faktycznie tak to wygląda. Uważam, że nie dotyczy to południowej Norwegii, gdzie już od Kristiansand zaczyna się wspaniała przygoda z norweskimi fiordami, co sprawdziłem własnoręcznie i opisałem tu: Norwegia 2012
Kolejny wniosek, który pojawia się w opisach wypraw, brzmi tak: jeśli pojadę jeszcze kiedyś na Nordkapp, to jedynie przez Rosję.

No właśnie. Uczmy się od innych. Z tego powodu trasa dojazdowa została całkowicie przeprojektowana i na tę chwilę wygląda następująco:

Dzień 1
Wyjazd z Warszawy i nocleg na Łotwie w okolicach miasta Rezekne


Wyświetl większą mapę

Dzień 2
Dojazd do Sankt Petersburga


Wyświetl większą mapę

Dzień 3 i 4
Zwiedzanie Petersburga

Petersburg. (http://russiapedia.rt.com)

Dzień 5
Wyjazd z Petersburga i nocleg w trasie na wysokości miasta Kiem

Dzień 6
Dojazd do Murmańska

Dzień 7
Zwiedzanie Murmańska

Murmańsk (http://gpsinformation.us)

Dzień 8
Wyjazd w stronę Kirkenes w Norwegii. Jeżeli chęć, pogoda i kondycja pozwolą, to wjazd na Półwysep Rybacki (Rybachy peninsula, http://en.wikipedia.org/wiki/Rybachy_Peninsula). Nic tam w sumie nie ma, jest to tak zwany Rosyjski Nordkapp i wizytę tam należy traktować jako osobiste zwycięstwo nad trudnościami przyrody.

Półwysep Rybacki, widok z latarni morskiej. http://en.wikipedia.org

Dzień 9
Wyjazd z jakiegoś miejsca noclegu na trasie i dojazd na Nordkapp.

Wyświetl większą mapę

Trasa powrotna nie uległa zmianie.

1