Formalności

Jeszcze nieco ponad miesiąc do wyjazdu. Wszystkie formalności załatwione.

Szczepienia. Zaszczepiłem się na wściekliznę. To są dwie dawki w odstępie około 2 tygodni. Również szczepionkę na dur brzuszny sobie zafundowałem. Koszt całości to około tysiąc złotych. Wszystko załatwiłem w Luxmedzie i mam wrażenie, że tam przepłaciłem. Andrzej zapłacił mniej. W ciągu trzech lat powinienem przyjąć trzecią i ostatnią dawkę w życiu na wściekliznę.

Prawo jazdy międzynarodowe, niezbędne w Wietnamie, też gotowe. Dwie wizyty w urzędzie i drobna opłata i bez problemu szary zeszycik ważny kilka lat jest już u mnie. Z opisów podróżników wynika, że Wietnamczycy sprawdzają u zmotoryzowanych turystów posiadanie tego dokumentu i żądają łapówki gdy go brak.

Zagadką była wietnamska wiza. Co prawda nie spodziewałem się kłopotów ale to jednak niewiadoma. Po pandemii zmieniło się o tyle, że już nie ma innych wiz jak tylko elektroniczne. W Internecie są stare opisy często na blogach i to wprowadza w błąd. Sprawa jest niezwykle łatwa i do załatwienia bez pośredników. Najtrudniej jest w google znaleźć konkretną stronę https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn/en_US/web/guest/khai-thi-thuc-dien-tu/cap-thi-thuc-dien-tu

Na tej stronie są wydawane wizy, o które nam chodziło. Należy wgrać zdjęcie paszportowe z posiadanego pliku zdjęcia oraz wgrać skan pierwszej strony paszportu. Wybrałem wizę na 30 dni, wielokrotnego wjazdu (nie planuję, ale niech będzie). Opłatę $25 wnosi się na tejże stronie kartą kredytową. Po zakończeniu otrzymujemy kod dostępu i czekamy na rozpatrzenie. Po około 3 dniach otrzymałem info, że wiza jest gotowa do odbioru. Polega to na wpisaniu kodu i ściągnięciu pdf z wizą. Należy ją wydrukować i mieć ze sobą. Przy wjeździe trzeba będzie pokazać ją wraz z paszportem i zapewne będzie pieczątka w paszporcie.

Andrzej nie dokopał się do powyższej strony i skorzystał z pośrednictwa. Zapłacił 3 razy tyle i otrzymał dokładnie to co ja i w takim samym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *